Sałata

Sałatę hodujemy w zimnym inspekcie głównie na rozsadę do gruntu, wysiać ją należy w lutym i do wzejścia trzymać bardzo ciepło. Wysiewamy zwykle 12 gr. na 6 okien.

Sałata wytrzymała jest bardzo na chłód, znosi bez szkody nawet lekkie przymrozki, o ile więc nastaną dni słoneczne można ją obficiej przewietrzać, gdyż w ten sposób mniej będzie rozrastać się w liść, a natomiast wyda silną i dobrze zahartowaną rozsadę.

Inna rzecz jest z sałatą, którą sadzimy w zimnym inspekcie na główkową, taką należy trzymać o wiele cieplej przewietrzając mniej, chodzi tu bowiem o wyhodowanie roślin o bujnym wzroście, raz dlatego, że towar ma piękny wygląd i zyskuje lepszą cenę, a następnie dlatego, że sałata inspektowa wyrastająca szybko w liście jest o wiele delikatniejsza i krucha, co jest główną jej zaletą. Na główkową sadzimy, jak poprzednio, po 30 sztuk pod okno. Dobrze jest podsiać ją koprem, którego na wiosnę nigdy nie bywa za dużo. Skoro sałata zacznie zwijać główki, co nastąpi w początku kwietnia, można wysadzić w środku każdego okna po dwa ogórki, gdyż zanim one się rozrosną sałatę uprzątniemy do targu. Przy wybieraniu wyrywać z korzeniami. W zimnych inspektach z dobrym rezultatem hodować można i sałatę jesienną oraz zimową. Sałaty te potrzebne są do przybierania rozmaitych potraw mięsnych w restauracjach, stanowiąc jedyną zieleninę w porze zimowej. Na ten cel najlepiej się nadaje z sałat główkowych odmiana Steinkopf. Wysiać w końcu lipca po czym w połowie sierpnia rozsadzić do zimnego inspektu po 40 sztuk w okno, przez sierpień i pół września mocno podlewać, w końcu tego miesiąca sałata zrobi ładne głowy. O tej porze zdarzają się już przymrozki, więc na noc należy skrzynie okrywać oknami a w październiku i matami, w tym też miesiącu sałatę należy wyprzedawać.

Na zimową nadają się najlepiej Endywia kędzierzawa żółta i Escariola żółta szerokolistna. Wysiewać w ciągu miesiąca lipca, hodując jak sałatę jesienną, w październiku i listopadzie nakrywać oknami i matami, wybierać częściowo do handlu w ciągu zimy, podczas ostrych mrozów założyć gorący okład z gnoju, a okna nakryte deskami zasypać grubą warstwą liści, aby nie dopuścić do silnego zamarznięcia inspektu.