Rabarbar, przyprawy i kwiaty
Rabarbar
Aby otrzymać silne kłącza do obsadzenia plantacji rabarbaru, należy wysiać go do inspektu w styczniu nie podsiewając żadną inną rośliną. Rabarbar lubi ciepło i wilgoć, nie wybiega, a więc przewietrza się go tylko w dni słoneczne. Po posianiu do ciepłego inspektu należy zasiew podlać i okryć matami, trzymając ciemno, aż do wzejścia. Rozumie się maleńkie otwory dla wypuszczenia zbytecznej pary trzeba zostawić. Jak tylko nasiona zaczną wschodzić należy maty zdjąć, wreszcie trzymając ciepło oczyszczać z zielska i pozostawić aż do wysadzenia do gruntu, co nastąpi w drugiej połowie maja.
Przyprawy kuchenne
Pieprz turecki – wysiewać w styczniu na ciepły inspekt dosyć gęsto, zaraz po wzejściu rozsadzić co 10 cm., a skoro rośliny zakryją ziemię, wysadzić je do doniczek i zagłębić je po wręby w ziemi. Od tej chwili umiarkowanie przewietrzać i podlewać, a skoro mocno się w doniczkach zakorzenią, trzymać przewiewnie podlewając obficiej. W drugiej połowie maja otrzymamy silnie rozwinięte krzaczki i takie wysadzimy z doniczek do gruntu – w ten tylko sposób pieprz wyda nam wczesne, obfite i dobrze wyrośnięte torebki nasienne.
Majeranek – wysiać w lutym do inspektu umiarkowanego 12 gr. na okno, po wzejściu i ukazaniu liści naturalnych rozsadzić w zimnym inspekcie co 10 cm., a skoro rozsada dobrze się rozkrzewi co nastąpi w początku maja, obsadzić nią brzegi zagonów cebuli lub ogórków.
Estragon – roślina aromatyczna używana do wszelkich marynat ostrych a w szczególności do korniszonów, którym nadaje specyficzny zapach i kolor zielony. Wysiać w końcu stycznia do ciepłego inspektu, po wzejściu i utworzeniu liści naturalnych rozsadzić w zimnym inspekcie co 10 cm. W połowie maja otrzyma się silną rozsadę do wysadzenia w grunt na oddzielne zagony, w sierpniu ścina się całe gałązki w pęczkach na zielono i sprzedaje.
Bazylia – także roślina aromatyczna używana do wszelkich marynat ostrych, na targu jest bardzo poszukiwana i dobrze płacona. Wysiać w końcu stycznia niezbyt gęsto do inspektu, gdy po wzejściu roślinki dobrze się wykształcą, wtedy wysadzić je po trzy sztuki do doniczek i zadołować w zimnym inspekcie. Tu umiarkowanie podlewając i przewietrzając pozostaną do końca maja, a w pierwszych dniach czerwca zadołuje się je z doniczkami na zagonie na gruncie. Od tej chwili należy obficie podlewać, a w sierpniu sprzedawać na doniczki.
Dzięgiel – roślina bardzo cenna szczególnie dla cukierników do przybrania tortów, a w domowym gospodarstwie stanowi przysmak: kolba kwiatowa krajana podłużnie i smażona w cukrze daje aromatyczną konfiturę. Siać w styczniu hodując zupełnie jak rabarbar, w końcu maja wysadzić do gruntu, gdzie jako roślina trwała pozostanie szereg lat.
Gruszka miłosna – roślina południowej Europy, hodować jak pieprz turecki.
Melisca – roślina w gospodarstwie domowym bardzo potrzebna; wysiewać i hodować jak majeranek.
Piołun – roślina niezbędna w gospodarstwie jako środek leczniczy na żołądek i pobudzający apetyt. Używa się go do wódki i wina, a suszony naparza się jako ziółka gorzkie. Wysiewać w styczniu, po czym rozsadzony w zimnym inspekcie i po wyrośnięciu w silną rozsadę, sadzi się go w maju do gruntu.
Słonecznik. W celu otrzymania dobrze wykształconych ziaren z dużą zawartością tłuszczu należy przygotować wcześnie silną rozsadę, sieje się do inspektu w pierwszych dniach marca, po czym sadzi się do doniczek a skoro rośliny dobrze się zakorzenią, wysadzić w drugiej połowie maja do gruntu.
Szczypiorek – siać i hodować jak cebulę. Wszystkie inne rośliny korzenne wysiewa się prosto do gruntu, bez potrzeby przygotowania rozsady.
Kwiaty
Rozsady kwiatowe z małym wyjątkiem hoduje się na zimnym inspekcie, idzie tu bowiem oto, aby rozsada nie była wybiegnięta a w tym celu trzeba wysiewać nasiona kwiatów bardzo rzadko i podlewać oględnie, szczególniej po wzejściu. Lewkonie podlewać dopiero aż zacznie więdnąć, gdyż jej najbardziej szkodzi wilgoć. Często nieraz silniejsze podlanie, szczególniej w dzień pochmurny, może zniszczyć cały posiew. Wszystkie rozsady kwiatowe wymagają obfitego przewietrzania, a przed wysadzeniem do gruntu należy je pewien czas hartować z pomocą zdjęcia okien.
Kto pragnie mieć piękne i obfite kwiaty w ogrodzie musi dążyć do wyhodowania bardzo zdrowej i silnej rozsady, a osiągnie to wtedy, jeżeli po wzejściu roślin z posiewu rozsadzi w odległości 10 cm. W ten sposób otrzyma rozsadę silną, dobrze zakorzenioną, która po wysadzeniu na grunt rozrośnie się w silne krzaki a takie tylko wydadzą piękne kwiaty.